دلاور گیلانی
 

مجاهدین خلق در سی خرداد ماه 1360 رسما وارد فاز مسلحانه تروریستی با نظام شد. تنها یک ماه بعد عوامل مجاهدین خلق انفجار هولناک 7 تیر ماه را رقم زدند که طی آن شهید بهشتی به همراه عده زیادی از اعضای حزب جمهوری اسلامی ترور شدند. ادامه ترورها و گسترش دامنه آن به توده های مردم سبب شد تا فرقه در تنگنای شدید قرا گرفته و رهبران آن به طرق مختلف از کشور فرار کردند. مریم قجر در تروهای دهه شصت در کشور نقش اساسی داشت. در ادامه این تحولات وی در سال ۱۳۶۲ از ایران خارج شد. مریم قجر نخست به آلمان رفت و سپس در فرانسه به فعالیت خود ادامه داد.

در اسفند ۱۳۶۳ مسعود رجوی که در آن زمان مسئول اول سازمان بود مریم قجر را بعنوان همردیف نفر اول انتخاب نمود. تنها یکی دو ماه بعد یعنی اوایل سال ۱۳۶۴ مریم قجر از همسرش ابریشمچی که از دوستان رجوی و از افراد رده بالای تشکیلات مجاهدین خلق بود جدا شد و بعد از چند ماه به عقد ازدواج مسعود رجوی در آمد. این سومین ازدواج مسعود رجوی بود. وی قبل از این با اشرف ربیعی و فیروزه بنی صدر ازدواج کرده بود. اشرف ربیعی در درگیری یکی از خانه های تیمی این گروهک با سپاه پاسدران کشته شد، فیروزه بنی صدر نیز بعد از جدایی پدرش ابولحسن بنی صدر از مجاهدین خلق از رجوی طلاق گرفت.این ازدواج که به دلایل سیاسی صورت گرفته بود به دلایل سیاسی هم سر نگرفت.

ازدواج مریم قجر با مسعود رجوی که تا قبل از آن همسر مسعود ابریشمچی دوست مسعود رجوی بود هزینه های زیادی برای این گروهک داشت. برای کاستن از میزان این هزینه ها در میان ساکنان پادگان اشرف این ازدواج از سوی تشکیلات مجاهدین خلق به " انقلاب ایدئولوژیک" معروف شد! 
واکنش مهدی ابریشمچی به این ازدواج که از سوی تشکیلات مجاهدین خلق به عنوان " ازدواج فرخنده توحیدی و انقلابی مریم و مسعود" تبلیغ می شد از بخش های جالب ماجرا بود. وی در پاسخ به پرسش های مطرح شده از او در خصوص ازدواج همسرش با مسعود رجوی جمله گفته بود که " مخالفت با مشیت مسعود کفرآمیزتر از مخالفت با مشیت خداست."

این در حالی است مریم قجر از ابریشمچی داری یک فرزند سه ساله بود و به گفته مینا ربیعی خواهر اشرف ربیعی این دو تا قبل از آن از زندگی موفق خود بر پایه علاقه مشترک سخن گفته بودند.
در هر صورت انقلاب ایدئولوژیک رخ داده بود و مریم رجوی اکنون از همه چیزش برای " آزاد سازی" ایران گذشته بود! این تعبیری بود که توسط رهبری مجاهدین خلق در خصوص ازدواج موسوم به انقلاب ایدئولوژیک بکار می رفت. از این زمان به بعد بود که وی به مریم رجوی معروف شد.
سرکوب کردها
در سال 1991 عراق شاهد قیام سراسری کردها در شمال و شیعیان در جنوب بود. درگیری کردها با حکومت صدام حسین به اوج خود رسیده بود. ضعف و ناتوانی حکومت صدام حسین در بعد از جنگ اول و دوم خلیج فارس و حمله نیروهای متحد به رهبری آمریکا به این کشور عملا توان نظامی ارتش بعث را تحلیل برده بود. قیام کردها و شیعیان می توانست دیکتاتوری صدام حسین را به باد دهد اما در این میان ارتش آزادیبخش ملی که سرنوشت خود را با صدام پیوند زده بود وارد عمل شد. نیروهای مجاهدین خلق و از جمله شخص مریم رجوی در سرکوب قیام کردها حضور فعال داشتند. معروف است شخص مریم رجوی با سوار بر تانک بر سر شبه نظامیان مجاهدین فریاد می زد" کردها را زیر تانک هایتان بگیرید و گلوله هایتان را برای پاسداران ایران نگه دارید".
عملیات مرصاد
سازمان مجاهدین خلق با اعلام پذیرش آتش بس از سوی ایران در سوم مردادماه 1368 به خاک کشور حمله ورد شد. رهبری مجاهدین خلق که از شکست ایران در جنگ کاملا ناامید شده بود و تمام آرزوهای خود را باد رفته می دید این بار نیز در یک ارزیابی و برآورد غلط استراتژیک و با شعار امرو مهران فردا تهران تهاجم به خاک کشور را آغاز کرد. این عملیات با نام فروغ جاویدان با فرمان آتش مریم رجوی آغاز شد.

انتخاب به عنوان رئیس جمهور برگذیده مقاومت

مهرماه سال 1372 مریم رجوی به عنوان " رئیس جمهور برگذیده مقاومت! انتخاب شد. در آن روز پنج هزار نفر ساکن پادگان اشرف هیچگونه دخالتی در تعیین آنچه مجاهدین خلق «رئیس جمهور برگزیده مقاومت!» می‌خوانند، نداشتند. این عنوان طی یک جلسه و با حضور ساکنان پادگان اشرف در این پادگان از سوی مسعود رجوی به وی هدیه داده شد. با گذشت بیش از 19 سال از آن روز وی همچنان از سوی سایت ها و رسان های مجاهدین خلق به این نام خوانده می شود! ظنز ماجرا اینجاست که مجاهدین خلق در طول 19 سال گذشته مریم رجوی را به این عنوان خطاب می کنند اما از روی تظاهر به دوکراسی هم که شدهیچ گونه انتخابات صوری هم برای این منظور از سال 1372 به این سو برگزار نکردند!
دستگیری در ژوئن 2003 
17 ژوئن 2003 ( ۲۷ خرداد ۱۳۸۲) پلیس ضد تروریست فرانسه با همکاری 1300 نیروی خود، با حمله به ۱۳ پایگاه مجاهدین خلق، مریم رجوی و ۱۶۵ تن از اعضای ارشد این فرقه را دستگیر کرد. پولشویی و تلاش برای تدارک حمله به 13 سفارت خانه ایران در خارج کشور از اتهامات مریم رجوی بود. ماجرای دستگیری اعضا در فرانسه، سران سازمان را دستپاچه کرد. نامعلوم بودن تصمیم و حکم دادگاه و از همه مهمتر به هم ریختن تمهیدات و تدارکاتِ ـ به دقت ـ طراحی شده، فرقه را به این اندیشه واداشت که واکنشی متناسب با ماهیت فرقه ای خود بروز دهد. ده تن از وابستگان سازمان مجاهدین خلق، در اعتراض به دستگیری مریم رجوی و جمعی از همراهان وی، دست به خودسوزی علنی زدند! در نتیجه این اقدام وحشتناک ۳ تن به نام های علی ملک، مرضیه باباخانی، ندا حسنی جان سپرده و بقیه دچار آسیب های شدید سوختگی شدند. این در حالی است که می بایست روند محاکمه مریم رجوی بر اساس قوانین جاری فرانسه طی می شد و نیازی وی برای آزادی خودش کسانی چون ندا حسنی 25 ساله را به شعله های آتش بسپرد.

کودتای مریم

سرنوشت مسعود رجوی در پرده ای از ابهام فرو رفته است. دیدگاه های مختلفی در خصوص زنده بودن مسعود رجوی و مخفی شدن وی وجود دارد. اما گاها گفته می شود مسعود رجوی در تسویه درون گروهی فرقه مجاهدین خلق زندانی یا به قتل رسیده است. بر اساس یکی از احتمالات وی در جریان کودتای درون گروهی مریم رجوی علیه او، از سرکردگی گروه خلع و از بین رفته است. از این منظر مریم رجوی در کودتایی که به "کودتای مریم" خوانده می شود، مسعود رجوی را کنار گذاشته و اداره امور را در این فرقه به دست گرفته است.
تشویق حمله به ایران و در همین حال ادعای طرفداری از دموکراسی و حقوق بشر!!
مریم رجوی به شکل خصمانه ای تلاش می کند هر جور شده به شعله ور شدن جنگی دیگر علیه ایران کمک کند. اصلا هم مهم نیست که این جنگ احتمالی چه ممکن است بر سر کشور بیاورد. همان گونه که برای وی و در کل فرقه مجاهدین خلق خیانت به کشور در طول جنگ تحمیلی مهم نبود.

جنگ افروزی فرقه مجاهدین خلق و مریم رجوی علیه ایران در حالی است که این گروه بیش از دیگران سنگ مردم ایران و خلقی بودن را به سینه می زنند. مریم رجوی در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به صورت علنی و بدون هیچ ابایی از حمله به ایران حمایت کرده و غرب را به خاطر تعلل در این زمینه به باد انتقاد می گیرند!

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۱۱/۱٩ توسط محمد رضا