دلاور گیلانی
 

فرمانده نیروی دریایی ارتش از اعزام ناوگروه این نیرو به تنگه مالاکا در جنوب شرق آسیا خبر داد....

خبرگزاری فارس: دریادار سیاری: ناوگروه اعزامی ارتش به تنگه استراتژیک مالاکا می‌رود

در تاریخ 28 دی ماه، طی گزارشی از احتمال حضور ناوگان اعزامی ارتش در تنگه مالاکابه عنوان دومین تنگه استراتژیک نفتی جهان خبر داده بود.

در این گزارش آمده بود که تنگه مالاکا (که در کنار تنگه‌های هرمز و باب المندب مهمترین مثلث تجارت دریایی جهان را تشکیل می‌دهند)، آب‌راهی درمیان سوماترا و شبه‌جزیره مالایاست که دریای آندامان در اقیانوس هند را به دریای چین جنوبی در اقیانوس آرام متصل می‌کند و کشور سنگاپور نیز در جنوبی‌ترین نقطه این تنگه واقع شده است.

نام این تنگه برگرفته از نام بندر مالاکا در مالزی است که در سده‌های 16 و 17 میلادی از اهمیت به‌سزایی برخوردار بود.

تنگهٔ مالاکا، قیفی‌شکل بوده و مساحتی در حدود 65 هزار کیلومتر مربع را در می‌گیرد.

موقعیت تنگه مالاکا و دو تنگه استرتژیک هرمز و باب المندب

این تنگه با 800 کیلومتر طول، بین 50 تا 320 کیلومتر عرض دارد که باریکترین قسمت آن در جنوب تنگه واقع شده و به سمت شمال عریض‌تر می‌شود.

تنگه مالاکا یکی از مهمترین گذرگاه‌های دریایی جهان شناخته می‌شود و از مهمترین بندرهای آن می‌توان به بندر بِلاوان در اندونزی و بندرهای ملاکا و پِنانگ در مالزی اشاره کرد.

بنا بر برخی آمار منتشر شده، نزدیک به یک چهارم از محموله‌های نفت خام دنیا از این تنگه عبور می‌کنند که پس از تنگه هرمز مهمترین شاهراه حمل و نقل دریایی نفت در دنیا بشمار می‌رود.

با شکل‌گیری پدیده شوم دزدان دریایی در منطقه خلیج عدن و تنگه باب‌المندب و حضور ناوگان دریایی حدود سی کشور جهان ازجمله ایران در این منطقه، در سالهای اخیر بواسطه ناامن شدن این منطقه برای دزدان دریایی، دامنه عملکرد آنها به سمت تنگه مالاکا نیز کشیده شده است.

بنا بر این گزارش، امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، ضمن تایید این خبر گفته است که ناوگروه اعزامی نداجا به سمت شرق اقیانوس هند در حرکت است و طی هماهنگی هایی که انجام می شود، ممکن است در یکی از سواحل سریلانکا، هندوستان یا چین پهلو بگیرد.

وی گفته است: این ناوگروه قطعا از تنگه مالاکا در شرقی ترین نقطه اقیانوس هند عبور می کند و سپس به ایران بازمی گردد.


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۱۱/۳٠ توسط محمد رضا